Elektroprivreda Bosne i Hercegovine zvanično je raskinula ugovor sa partnerima iz Kine za izgradnju Bloka 7 Termoelektrane Tuzla. Ugovor je potpisan prije deset godina, a izgradnja nikada nije počela zbog američkih sankcija kineskim kompanijama i nemogućnosti da se u Blok 7 ugradi američka tehnologija.
Kinezi su potom ponudili da umjesto američke tehnologije ugrade alternativne dijelove i opremu, ali Elektroprivreda BiH nije prihvatila kineski prijedlog i cijeli projekat je doživio očekivani kraj. Podsjetimo da je vrijednost investicije trebala biti 1,5 milijardi KM, a to je ujedno bila najveća investicija entiteta Federacija BiH od njegovog formiranja.
Da je projekt uspio, Bosna i Hercegovina bi bila energetski najstabilnija država u regionu, a zarada od prodaje struje Evropi bi iznosila stotine miliona eura na godišnjem noviu.
Kako od Bloka 7 Termoelektrane Tuzla definitivno neće biti ništa, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine mora tražiti alternativu kako bi se održao kontinuitet energetske samostalnosti, u suprotnom će FBiH morati uvoziti struju.
Vlada FBiH na čelu s premijerom Nerminom Nikšićem rješenje vidi u u novom ulaganju u postojeće blogove Termoelektrane Tuzla koji će se navodno modernizirati i prilagoditi traženim standardima emisije CO2, a jedna od alternativa Bloku 7 je i izgradnja tri hidroelektrane u kooperaciji s Srbijom i RS-om na rijeci Drini.
''Gdje bi, preko Vijeća ministara, i naravno Državne komisije za koncesije, zajedno sa Republikom Srbijom dogovorili izgradnju tri hidroelektrane po principu 50-50 posto, gdje bi u ovih 50 posto Bosna i Hercegovina bila Elektroprivreda Republike Srpske i Elektroprivreda Federacije BiH, kao ravnopravni partneri'' kazao je Nermin Nikšić.
Ono što je poražavajuće jeste do što je, raskidanjem ugovora, u nepovrat otišlo uloženih 20 miliona KM u radove za pripremu terena za Blok 7, a još je nepoznanica šta će biti sa 214 miliona KM, koje su uplaćene avansno Kinezima za gradnju Bloka 7.
''Bilo bi možda najbolje da sačekamo ovu informaciju i da je dobro izanaliziramo i da vam damo potpunu i tačnu i preciznu informaciju, što će biti vrlo brzo'' ističe Vedran Lakić, ministar industrije, energetike i rudarstva Federacije BiH.
Energetski stručnjaci upozoravaju vlasti da ne smiju brzopleto donositi odluke u procesu energetske tranzicije. Neminovno je, ako se hoće održati energetska nezavisnost, da se osigura jedan miks energetskih izvora.
''Ali, da ne bude ekskluzivno ili mini hidroelektrane ili vjetroelektrane ili solarne elektrane. Svi oni skupa imaju negativan uticaj na okolinu, da se sad ne upuštam u te detalje i da objašnjavam. Dakle, ništa nije idealno, ali se 'sve to može harmonizirati, i spaljivanje otpada i biomase'' navodi energetski stručnjak Mirsad Džonlagić.
Zbog rastućih problema u federalnim rudnicima uglja, neminovna su poskupljenja struje. Međutim, pojedini parlamentarci upozoravaju Elektroprivredu Bosne i Hercegovine da nije odabrala dobar metod za dizanje cijena struje.
I na kraju, uvođenje blok tarife u formiranju novih, viših cijena električne energije je oboreno na ustavnom sudu.
Čitajte: Propao plan Elektroprivrede BiH da poskupi struju, cijene ostaju iste
Vijestinfo
Ovo je bilo za ocekivati, Niksic se povinivao zeljama ambasadora koji nisu bili zadovoljni s tim da nam Kinezi izgrade najmoderniju termoelektranu u regiji
OdgovoriIzbrišiTo ti je nas nametnuti premjer
OdgovoriIzbrišiObjavi komentar