Saznajte u kojim njemačkim gradovima živi najviše Bosanaca: Iznenadit ćete se..

Najveći broj bh. građana u Njemačkoj je u gradovima Minhen i Berlin

Svima je poznato Bosna i Hercegovina ima veliku dijasporu u Njemačkoj. Posljednjih godina, posebno nakon pandemije koronavirusa, procenat ukupnog broja bh. građana koji žive i ranje u Njemačkoj se rapidno povećava.

Naime, preseljenje u tu zemlju dodatno je ubrzano zbog velikog nedostatka radne snage i liberalizacije pravila o useljavanju u Njemačkoj.

Prema procjenama, najviše Bosanaca živi u Minhenu i okolini - 36 hiljada. Na drugom mjestu je Berlin u kojem živi 34.500 Bosanaca. Hamburg ima 31.700 Bosanaca, na četvrtom mjestu je Štutgart u kojem živi oko 26 hiljada, dok ih u Kelnu živi 25.200. Najmanje građana iz BiH živi u Dortmundu - samo 5 hiljada.

Na listi koja je objedinjena u zanimljivom videu je pobrojano ukupno 15 gradova. Izvor podataka se ne navodi pa njegovu tačnost nismo uspjeli provjeriti.

Prema podacima Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine, van matične zemlje, u trajnom ili privremenom iseljeništvu, žive preko dva miliona Bosanaca i Hercegovaca.

Ova brojka uključuje, u nekim slučajevima, i drugu i treću generaciju, što predstavlja oko 50 posto u odnosu na procjenu ukupnog broja stanovnika BiH iz 2013. godine.

Novac koji bh. dijaspora šalje na račune građana veoma je važan za cjelokupni ekonomski sistem BiH. Skoro svake godine bh. dijaspora je u domovinu slala preko dvije milijarde KM, što predstavlja značajan postotak bh. bruto nacionalnog proizvoda.

Status bh. iseljenika riješen je, velikim dijelom, kroz stjecanje državljanstva, stalne ili privremene dozvole boravka, radne i studentske vize. U nekim državama posebno je visok postotak bh. iseljenika koji su svoj status riješili kroz stjecanje državljanstva države prijema, poput Australije (95 posto) i Norveške (89 posto).

Njemačka je, s više od 250.000 osoba bh. porijekla, država s najvećim brojem iseljenika iz Bosne i Hercegovine u Evropi.

Masovniji dolazak Bosanaca i Hercegovaca u Republiku Njemačku počeo je šezdesetih godina kada su dolazili trbuhom za kruhom, a najviše njih došlo je početkom ratnih dešavanja u BiH kada je u ovu zemlju stiglo više od 300.000 izbjeglica iz Bosne i Hercegovine. 

Tih ratnih godina, samo u Minhenu i okolini živjelo je više od 100.000 izbjeglica iz Bosne i Hercegovine. Neki su se nakon rata vratili u BiH, dok su neki ostali pa se vremenom selili u druge njemačke regije i gradove.

Vijestinfo

2 Primjedbe

Objavi komentar

Noviji Stariji